Back to top

James Hepburn Campbell (Congressional Biographical Directory)

Reference

“Campbell, James Hepburn,” Biographical Directory of the United States Congress, 1774 to Present, http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=C000088.

CAMPBELL, James Hepburn, a Representative from Pennsylvania; born in Williamsport, Lycoming County, Pa., February 8, 1820; attended the common schools, and was graduated from the law department of Dickinson College, Carlisle, Pa., in 1841; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Pottsville, Pa.; delegate to the Whig National Convention in 1844; elected as an Opposition Party candidate to the Thirty-fourth Congress (March 4, 1855-March 3, 1857); unsuccessful candidate for reelection in 1856 to the Thirty-fifth Congress; elected as a Republican to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1859-March 3, 1863); was not a candidate for renomination in 1862; during the Civil War served as major of the Twenty-fifth Regiment of Pennsylvania Infantry; appointed Minister to Sweden by President Lincoln in May 1864 and served until March 29, 1867; declined the diplomatic mission to Colombia in 1867; located in Philadelphia, Pa., in 1867 and continued the practice of law; died on his estate “Aeola,” near Wayne, Delaware County, Pa., April 12, 1895; interment in Woodlands Cemetery, Philadelphia, Pa.
How to Cite This Page: "James Hepburn Campbell (Congressional Biographical Directory)," House Divided: The Civil War Research Engine at Dickinson College, http://hd.housedivided.dickinson.edu/node/20099.